Про проєкт / Опис проєкту

Довгий час український фактор Другої світової війни перебував на маргінесі історичного знання. У повоєнний період у глобальному наративі з’явилися небезпечні міфи про найбільший мілітарний конфлікт ХХ ст. як «російську славу» і про українців – «без яких перемога була би і так здобута».

Одним із своїх завдань Музей вбачає вітчизняний та міжнародний історичний ребрендинг українського виміру минулої війни. Ми акцентуємо не лише на військовій складовій вітчизняної історії, а й розповідаємо про жертовність цивільного населення. Для цього розшукуємо та популяризуємо персональні історії співвітчизників, які своїми вчинками і щоденним вибором боролися зі злом, відстоювали гуманістичні цінності, втілювали ідеали миру, гуманізму й толерантності.

Заручившись підтримкою партнерів та залучивши студентську молодь, ми запустили масштабний проєкт «УКРАЇНЦІ-РЯТІВНИКИ. МАРАФОН ІСТОРІЙ». Його метою є зібрання на одному електронному ресурсі інформації, фото, документів, відео про людей, які в роки Другої світової війни рятували життя євреїв, ромів та інших жертв нацистського геноциду. Ці історії розміщені на сайті www.портрети.com.ua. Він постійно поповнюється, доступний українською та англійською мовами. Для більш наочного сприйняття теми підготовлені відеорозповіді за матеріалами проєкту. Незабаром вони будуть по всіх регіонах України. Зроблені з використанням унікальних світлин із фондів Музею, з архівів та відкритих джерел. Більшість світлин оприлюднено вперше.

Запрошуємо долучитися до проєкту: розповісти про нього на своїх інформаційних ресурсах, зробити телевізійний сюжет, публіцистичний нарис тощо. Також кличемо всіх, кому відомі факти порятунку жертв нацистського терору українцями під час німецької окупації, розміщувати свої історії на сайті.

Десятиліттями українці-рятівники були змушені виконувати роль «хороших радянських громадян» й мовчати про надання допомоги, за яку загрожувала гарантована смерть. Невипадково багато офіційних визнань Праведниками наших співвітчизників є посмертними. Щиро віримо, що спільно нам вдасться розповісти правдиву історію війни, вписавши на її сторінки нові невідомі імена Праведників і Рятівників.

Долучайтеся!