Банк портретів / Єрмоченко Марія, Павленко Христина

Єрмоченко Марія, Павленко Христина

Марія та Григорій Єрмоченки проживали в с. Трифонівка (нині – в межах Херсонської області) на Миколаївщині. Подружжя виховувало шістьох дітей: Ганну, Марію, Агафію, Ольгу, Івана та Володимира. У червні 1941 р. Григорія Петровича призвали на фронт. Він загинув у 1942 р. на Харківщині.

Якось увечері наприкінці жовтня 1941 р. до Марії постукала сусідка, вдова Секлета Шиянюк, і попросила допомоги. Її четверо синів були на фронті, а днями несподівано повернулася з м. Кривий Ріг донька Валентина з дітьми – семирічною Люсею та чотирирічним Шуриком. Іще до війни Валя вийшла заміж за єврея Хаїма Шнайдермана. Чоловіка мобілізували, а в їхньому місті почалося переслідування євреїв. Тож, рятуючи дітей, вона переїхала до матері. Оскільки в селі майже всі знали, що Валині донька й син – напівкровні євреї, Секлета боялася залишати онуків у себе й попросила про допомогу сусідку.

Марія погодилася взяти до себе Люсю, а меншого, Шурика, заховали ще в однієї сусідки – Христини Павленко, теж матері шести дітей. Сама Валя залишилася у своєї мами – Секлети, – адже ось-ось мала народити.

Маріїні та Христинині діти доглядали нових братика й сестричку, вони були попереджені, що тим не можна виходити за хвіртку і що їхнє існування треба тримати в таємниці від сільського старости й особливо від місцевого поліцая Афанасія, відомого своєю неприязню до євреїв.

8 листопада 1941 р. Валентина Шнайдерман у підвалі батьківського дому народила дівчинку, яку назвала Світланкою. Жінка була настільки пригнічена обставинами, в яких опинилася, що Секлета не наважилася відправити її з немовлям до чужих людей. До вигнання у березні 1944 р. нацистів із села Валя жила в матері, а народження доньки вдалося приховати.

Після війни Хаїм Шнайдерман повернувся з фронту, і родина переїхала до м. Кривий Ріг. Дружбу зі своїми рятівницями вони підтримували протягом життя. У 1990-х рр. Олександр Шнайдерман (Шурик) емігрував із родиною до Ізраїлю.

У 2006 р. Яд Вашем визнав Марію Єрмоченко і Христину Павленко Праведниками народів світу.

Світлана Демченко

м.Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека