Банк портретів / Будневський Матвій і Катерина
Будневські Матвій і Катерина
Подружжя Матвія та Катерини Будневських із м. Володимир-Волинський (нині – м. Володимир) у роки Другої світової війни врятувало юну Фреду Шиппер (дівоче прізвище – Перельмутер).
Тоді ця українська родина проживала в с. Городло (Люблінське воєводство, Польща). Будневські ніколи не афішували свого героїчного вчинку, і це робить його ще величнішим, вартим іще більшої пошани.
Матвій та Катерина були знайомі із сім’єю Перельмутерів, які жили неподалік. Під час окупації євреї с. Городло, зокрема й Перельмутери, були ув’язнені в трудовому таборі, а в травні 1942 р. їх усіх перемістили в гетто до сусідньої гміни Ухане. Звідти велика частина євреїв була відправлена в табір смерті Собібор, а близько ста осіб молоді, серед яких і одна з дочок Перельмутерів – Фреда, були повернуті назад у с. Городло на примусові роботи.
Одного разу в неділю дівчині пощастило вискочити з гетто, і вона попрямувала до будинку подружжя Будневських. Матвій і Катерина тоді саме поверталися додому із церкви й, побачивши дівчину, обняли її просто на очах у сусідів. Пізніше, впродовж літа й осені 1942 р., Фреда регулярно втікала з трудового табору і йшла до Будневських, які її годували.
А 19 жовтня того самого року покинула табір остаточно, дізнавшись про можливість його швидкої ліквідації. І знову попрямувала до подружжя, яке вже приготувало їй прихисток.
Будневські розповіли дівчині, що Катерина бачила вві сні її матір, яка просила врятувати дочку. Вона гаряче подякувала бездітній парі Будневських і благословила Катерину, обіцяючи їй незабаром народження дитини. Протягом 21 місяця, аж до липня 1944 р., Будневські ховали Фреду в темній вузькій дірі під копицею сіна, в кутку свого сараю. Ніхто з їхніх родичів, навіть Матвієва мати, яка жила з ними під одним дахом, не знав, що в них переховується єврейка.
Тим часом уся Фредина родина, за винятком батька, загинула від рук нацистів. Наприкінці 1943 р. в Будневських народилося перше маля, і вони обоє вірили, що Бог послав їм доньку в нагороду за порятунок Фреди.
Після війни, як писалося вище, сім’я переїхала в Україну, до м. Володимир-Волинський. Фреда емігрувала до Канади. Багато років після тих подій вони листувалися.
За клопотанням Фреди Шиппер 16 лютого 1997 р. Матвія і Катерину Будневських удостоєно почесного звання Праведника народів світу. Їхні імена викарбувано на Стіні Пошани Яд Вашем, м. Єрусалим. Нагороду вручав посол Ізраїлю в посольстві у м. Київ.
Сьогодні вже немає серед живих рятівників Фреди… Вічна пам’ять невинно закатованим нацистами євреям, і вічна шана героям, які рятували світ.
Володимир Музиченко
Історик, викладач, письменник
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека