Банк портретів / Виноградов Олексій та Євгенія

Виноградови Олексій та Євгенія

Олексій та Євгенія Виноградови до війни проживали в с. Гавришівка на Вінниччині. У липні 1941 р. ці території були окуповані німецькими військами. Через кілька місяців у селі з’явився чужий хлопчик дев’яти років. Деякі селяни хотіли взяти його до себе, щоб пас худобу. Однак він був зовсім необізнаний із такою роботою та ще й мав яскраву єврейську зовнішність. Кілька діб мандрівник поневірявся навколишніми селами, аж поки втрапив до сім’ї Виноградових. Своїх дітей у подружжя не було, тож вони й прийняли малого незнайомця.

Довірившись своїм доброзичливцям, хлопчик розповів їм свою трагічну історію. Звали його Семен Клейнерман, і він жив у Вінниці. Його батька Лібера Клейнермана призвали до Червоної армії, щойно почалася війна. Мати, брат Митя й сестра Алла були вбиті нацистами під час перших масових акцій винищення євреїв у краї. Хлопчик і сам стояв на краю розстрільної ями, однак дивом урятувався, зазнавши легкого поранення. Вибравшись із-поміж тіл страчених, подався шукати притулку в навколишніх селах. Так і потрапив до родини Виноградових.

Незабаром Семен, якого тепер звали Іван Виноградов, навчився пасти худобу, допомагати своїй новій сім’ї. Згодом він майже перестав відрізнятися від місцевих хлопчиків, виказувала його хіба що зовнішність. Однак у Гавришівці не було постійного поліційного поста, а під час німецьких облав Семена надійно ховали.

У своїх рятівників хлопчик перебував аж до визволення краю від окупації. З ними залишався й по завершенні війни. Одного разу Івана-Семена відправили до Вінниці на ярмарок. Там його впізнала колишня міська сусідка. Спочатку малий не признавався, що його звати Семен Клейнерман, одначе, коли жінка сказала, що Лібер Клейнерман живий повернувся з війни, таки назвав своє справжнє ім’я і зустрівся з батьком. Той наполіг на поверненні Семена до Вінниці. Хлопець став мешкати з ним, проте ніколи не забував родини своїх рятівників і вважав Олексія та Євгенію своїми другими батьками.

Євгенія Виноградова рано поховала свого чоловіка й на кілька років пережила прийомного сина, якого за звичкою називала Іваном. Він помер у 1987 р.

У 2006 р. Олексій та Євгенія Виноградови були удостоєні Яд Вашемом звання «Праведник народів світу».

Ілля Лапко

м. Київ

Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека
  • commentКоментарі