Банк портретів / Гава Феодосія з родиною
Гава Феодосія з родиною
Михайло й Агафія Гави разом із дітьми Василем та Феодосією проживали в с. Василівка на Кіровоградщині. По сусідству мешкало єврейське подружжя Ровинських, діти яких були однолітками й друзями Василя та Феодосії. Із приходом нацистів почалися переслідування євреїв. Після реєстрації в місцевій управі Ровинські періодично переховувались у родині Михайла Онисимовича Гави.
Навесні 1943 р. Лазар Ровинський зі старшим сином потрапив під облаву. Молодшого, 13-річного Якова, Михайло й Агафія встигли сховати в годівниці для худоби, де було подвійне дно. Ні обшуки, ні допити матері – а вона була українка – не допомогли нацистам знайти хлопця. Схованка в годівниці була надійна, але дуже незручна. Довго залишатися в ній Яків не міг. Улітку його водили у степ, де він знаходив прихисток у ярах – сам або разом із Феодосією, яка приносила йому їжу.
Восени Михайло знову забрав хлопця до себе. В один із зимових вечорів до них несподівано прийшов староста села. Яків у цей час допомагав жінкам прясти. Феодосія не розгубилася, заштовхала його в нішу біля печі й, прикривши собою, продовжувала роботу. Дівчина не зрушила з місця допоки староста був у хаті, а потім знепритомніла від пережитого страху.
Після визволення населеного пункту від нацистської окупації Яків повернувся до своєї домівки, де на нього чекала мама. Врятувався від смерті і його старший брат, а батька – Лазаря Ровинського – нацисти розстріляли.
Після визволення регіону від окупантів Михайло Гава був мобілізований на фронт. Від березня 1944 р. – автоматник 14-го гвардійського повітрянодесантного стрілецького полку 6-ї гвардійської повітрянодесантної дивізії 4-ї гвардійської (від квітня – 7-ї гвардійської) армії 2-го Українського фронту. Учасник Умансько-Ботошанської та Яссько-Кишинівської наступальних операцій. Загинув у січні 1945 р. під час штурму Будапешта.
3 листопада 2000 р. родину Гав удостоєно звання «Праведник народів світу».
Світлана Даценко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека