Банк портретів / Геращенко Тетяна, Пустова Галина
Геращенко Тетяна, Пустова Галина
Тетяна Геращенко проживала з двома синами-підлітками в с. Парне на Дніпропетровщині, працювала на залізниці. Восени 1941 р. до її оселі постукала єврейська жінка з півторарічним дитям і попросила допомоги. Про покарання, яке чекає на тих, хто рятує євреїв, Тетяна, як і всі місцеві жителі, була попереджена. Але залишити молоду жінку з крихітною донькою на вулиці не змогла.
Оговтавшись від утоми й переляку, Фріда розповіла Тетяні свою історію. Вона з чоловіком жила в Покровському районі, обоє працювали в колгоспі. З початком війни його забрали на фронт, а вона з маленькою Зіною залишилася в окупації. Якось сусідський хлопчик Юрко Брацило прибіг до Фріди й повідомив, що наступного дня німці збиратимуть євреїв. Отож і вирішила втікати до сусіднього с. Олексіївка, де її прихистила Юркова тітка. Але почались облави, поліцаї вдень і вночі влаштовували обшуки в місцевих жителів, підозрюючи, що ті переховують євреїв. Господиня попросила Фріду піти, бо дуже боялася за життя рідних. Відтак єврейка з донькою на руках блукала від села до села в пошуках нового прихистку. Якось уночі вона видерлася на товарний потяг із вугіллям, навіть не знаючи, куди він прямує, – вирішила їхати абикуди. Товарняк зупинився на станції, неподалік якої стояв невеличкий будиночок. Так Фріда Майман із донькою потрапила до Тетяни Геращенко.
Та співчувала їм, допомагала чим могла. У хаті було дуже холодно, не вистачало їжі, бо ж доводилося годувати ще й своїх двох хлопців. Та ще й маленька Зіна захворіла. Зрештою Тетяна вирішила просити допомоги у своєї сусідки Галини Пустової.
Галина була молодша, теж мала двох діток: шестирічного Льоню й трирічну Валю, вела невеличке господарство. Вона погодилася прийняти Фріду. Від весни 1942 р. й до вигнання гітлерівців єврейка з донькою мешкала в неї, допомагала з хатніми справами, гляділа малих.
У 1944 р. Фріда й Зіна повернулися додому. Упродовж життя вони товаришували зі своїми рятівницями та їхніми дітьми.
У 2006 р. Яд Вашем визнав Тетяну Геращенко та Галину Пустову Праведниками народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека