Банк портретів / Грузевич Марія, Барнашевська (Грузевич) Ганна
Грузевич Марія, Барнашевська (Грузевич) Ганна
Марія Грузевич із донькою Ганною проживала в с. Дашківці на Хмельниччині. Під час нацистської окупації вони врятували життя родині євреїв.
До кінця літа 1941 р. на території області окупанти провели близько 25 «єврейських акцій», під час яких було страчено понад 31 тис. осіб. Протягом травня – жовтня 1942 р. євреїв було планомірно винищено в більшій частині регіону. 9 травня розстріляли 450 осіб у с-щі Віньківці та 588 – у с. Зіньків. Напередодні, 8 травня, нацисти живцем замурували 2,5 тис. євреїв із м. Дунаївці у фосфоритних шахтах за 5 км від населеного пункту. Після «чистки» гетто на території області від кінця 1942 р. до початку 1944 р. періодично відбувалися відловлювання та поодинокі вбивства євреїв, яким вдалося заховатись. Загалом упродовж 1941–1944 рр. на території Хмельниччини було знищено близько 115 тис. євреїв (що дорівнює 94,7 % усіх, які жили до війни в регіоні), з яких понад 100 тис. місцевих і 10–12 тис. депортованих з Угорщини.
Якось навесні 1942 р. Марія Грузевич помітила на вулиці жінку з дитям на руках, яка озиралася й ховала обличчя. Здогадалася, що це єврейка, й вирішила заговорити. Незнайомка назвалася Марією Шиферман. Разом із молодшою донькою Реною вона втекла з колони євреїв, яких вели на розстріл у с-щі Віньківці. Зі старшою – п’ятирічною Розою – їх розділили ще в гетто, і мати сподівалася, що дівчинка жива. Марія Грузевич привела втікачку додому, наказала Ганні доглянути за нею і немовлям, а сама наступного дня вирушила до сусіднього с-ща Віньківці дізнатися про долю Рози. Місцеві селяни підказали, де нацисти утримують євреїв. Зрештою Марії пощастило за певну плату домовитися з охоронцем і забрати малу.
Марія Шиферман із дітьми переховувалася на обійсті Грузевичів до вересня 1943 р. Утім, періодичні облави змусили шукати для єврейок надійнішого прихистку. Господиня попросила знайомого перевезти їх на територію, підконтрольну румунам. Заховавши на возі, жінку з дівчатками переправили до с-ща Копайгород, де вони перебували до березня 1944 р.
Після війни Марія Шиферман із доньками емігрувала до Ізраїлю.
У 1995 р. Яд Вашем визнав Марію Грузевич та її доньку Ганну Барнашевську Праведниками народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека