Банк портретів / Гурбич-Бодильова Олена
Гурбич-Бодильова Олена
Олена Бодильова народилася і виросла у Києві. Після того, як німці окупували місто 19 вересня 1941 року, Олена приєдналася до однієї з підпільних груп. У березні 1943-го року її заарештували і відправили до концентраційного табору. По дорозі їй вдалося втекти, і вона приєдналася до групи молодих робітників, яких відправили в трудовий табір в Німеччину, в передмістях Ганновера.
Олена перебувала там до серпня 1943 року року, коли їй знову вдалося втекти. Подолавши чимало труднощів і пройшовши через безліч випробувань, вона дісталася до міста Біла Церква, Київської області, і стала наймитувати в сусідньому селі Терезине.
У Білій Церкві на 1939 рік проживало близько 9 тис. євреїв. За час війни 4500 осіб єврейського походження було знищено. Крім місцевих євреїв у Білій Церкві знищували людей ще й з прилеглих населених пунктів, оскільки місто було центром округу (ґебіта). Масові розстріли відбулися 19–20 та 22 серпня 1941 року з прибуттям до Білої Церкви представників айнзатцгрупи «С». У Білій Церкві місцем масового знищення людей був так званий Сьомий майданчик. До нападу Німеччини там розквартировувалася військова частина. Приречених змушували знімати одяг, ставили на краю виритої ями і холоднокровно розстрілювали. Ще одним місцем масових страт став Третій майданчик. Наприкінці серпня 1941 року біля управління бургомістра під виглядом залучення до прибирання вулиць міста зібрали понад 700 євреїв, серед яких були жінки, діти, люди похилого віку. Їх оточили двадцятеро поліцаїв і повели до місця розстрілу, яке розташовувалося за міським базаром. Страті підлягали всі євреї незалежно від віку.
У вересні 1943-го року в село прибула група будівельників, і незабаром Олена підслухала розмову одного з них з місцевим поліцаєм. Вони говорили про робітника на ім’я Фадей, якого підозрювали в тому, що він єврей, який видає себе за поляка. Олена поспішила розповісти Фадею про розмову, яку вона чула, і з його реакції зрозуміла, що ці підозри - правда.
Фадей запитав її, що йому робити, і вона запропонувала йому ховатися у неї, у підвалі будинку. До приходу радянських військ у місто 4 січня 1944 року Олена дбала про Фадея і приховувала його від інших мешканців будинку.
Фадей народився у Польщі, в місті Лодзь. Його справжнє ім'я було Соломон Гурвіц. Після поділу Польщі між Німеччиною і Радянським Союзом в 1939-му році, він втік на територію, що стала радянською, проте у 1941-му році знову виявився під німецькою окупацією.
До зустрічі з Оленою він постійно переховувався, спав в полях, знаходив випадкові заробітки і весь час побоювався арешту, оскільки не мав при собі жодних документів. Завдяки Олені він знайшов надійне укриття в критичний момент, і так зміг вижити. За той час, поки він перебував у Олени, вони полюбили один одного. У червні 1944-го року, після того як Соломон змінив прізвище Гурвіц на Гурбич і взяв собі вигадане ім'я Фадей, вони з Оленою одружилися.
7 листопада 2000 року Яд Вашем удостоїв Олену Гурбич-Бодильову почесним званням «Праведник народів світу».
Данило Грегуль
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека