Банк портретів / Кисленко (Колесник) Ольга

Кисленко (Колесник) Ольга
Ольга Колесник народилася в с. Олександрівка на Одещині в багатодітній сім’ї. У 1936 р. по закінченні школи вступила до бібліотечного технікуму в м. Одеса. Під час навчання квартирувала у своєї подруги дитинства Домни. Та рано вийшла заміж за єврея Давида Бінштейна й разом із чоловіком та маленьким сином Володимиром перебралася із села до міста. З початком війни Ольга пристала на пропозицію родичів, які евакуювалися, й переїхала на їхню квартиру.
16 жовтня 1941 р. м. Одеса окупували німецькі та румунські війська. 23 жовтня було видано наказ: усім євреям під загрозою розстрілу впродовж наступного дня з’явитися до с. Дальник. 24 жовтня там зібралося близько 5 тис. осіб. Значну частину з них було знищено.
Наприкінці 1941 р. представники румунської адміністрації провели реєстрацію населення й виявили в місті близько 60 тис. євреїв. Наказом від 7 листопада окупанти зобов’язали всіх чоловіків єврейської національності від 18 до 50 років з’явитися до міської тюрми. Із цього дня всіх євреїв міста партіями відсилали до різних концтаборів, облаштованих румунами в сільській місцевості, насамперед до с. Богданівка.
Давид Бінштейн та його син Володимир опинились у в’язниці. За хабар Домні вдалося викупити їх і повернути додому. Усвідомлюючи свою дальшу долю, чоловік вирішив утікати й шукати порятунку в знайомих, а семирічного Володю Домна віддала Ользі Колесник.
Ольга опікувалася хлопчиком до кінця окупації. Коли їхала на роботу, зачиняла його у квартирі, домовившись, що він буде слухняним і нишком чекатиме на її повернення. Домна кілька разів навідувала сина, але одного дня окупанти її вистежили. Ольга швидко зорієнтувалася й наказала Володі втікати. Обох жінок заарештували.
Хлопчикові довелося поневірятися містом, жебракувати, а то й красти їжу з прилавків на місцевому ринку. Якось на крадіжці його піймав православний священник Павло Коваленко. Володя розповів, що не знає, де зараз його батьки, але дуже хоче їсти й тому змушений вештатися базаром. Панотець дав хлопцеві довідку про хрещення й на деякий час залишив у себе.
Згодом Ольгу відпустили із в’язниці, не знайшовши доказів її причетності до переховування єврея. Після того вона опікувалася Володею до кінця окупації.
Після вигнання нацистів стало відомо, що Давида Бінштейна розстріляли у в’язниці в березні 1944 р., а Домні вдалося вижити. Випробування, яких вони зазнали під час війни, зміцнили дружбу Ольги та Домни на довгі роки.
У 2000 р. Яд Вашем визнав Ольгу Кисленко (Колесник) Праведником народів світу.

Світлана Демченко
м.Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека