Банк портретів / Ковальчуки Федір та Ольга
Ковальчуки Федір та Ольга
Федір і Ольга Ковальчуки з маленькими доньками Лізою та Марією проживали в с. Новий Світ на Хмельниччині. На початку німецько-радянської війни туди повернулася Ольжина подруга дитинства Рахіль Ейвен із чоловіком Гершем і дітьми Євгенією, Марією та Фімою. Родина переїхала із с. Фельштин (нині – с. Гвардійське), втікаючи від жорстоких переслідувань єврейського населення. У с. Новий Світ проживали сестри Рахілі, і там було відносно спокійно. Більшість місцевих євреїв, як і раніше, мешкала у своїх домівках.
Та менш ніж за місяць їх теж почали відправляти в гетто – до м. Городок. У відчаї Рахіль попрохала Ольгу про сховок. Подружжя Ковальчуків погодилось, і вона з чоловіком та чотирирічним Фімою врятувалася, перебувши в них облаву. Так трапилося, що старші доньки Ейвенів, а також Рахілині сестри та діти-підлітки однієї з них Софія, Вікторія і Михайло Ариновичі вирушили до гетто разом з іншими своїми одноплемінниками. Згодом усіх неповнолітніх перемістили до гетто в с. Ярмолинці, де вони перебували до грудня 1942 р. Усім чотирьом дівчаткам і хлопчику пощастило уникнути розстрілу під час ліквідації гетто й дістатися до оселі Ковальчуків у с. Новий Світ. Федір та Ольга сховали їх у погребі, але місця було там дуже мало, тож вирішили шукати для них прихисток в інших надійних людей. Старенька селянка за плату погодилася прийняти кількох євреїв. Тож Рахіль із доньками та племінницями перебралася до неї, а Ковальчуки й надалі допомагали їм із харчами.
Улітку 1943 р. на родину хтось доніс, окупанти прийшли з обшуком. На щастя, Гершко із сином та племінником був у полі, тож усе обійшлося. Але залишатись у Ковальчуків стало небезпечно для всіх. І Ариновичі, і Ейвени перебралися до лісу, де Федір допоміг їм побудувати криївку. Якось Рахіль хотіла пробралася до села, щоб узяти запас їжі на тиждень, але її схопили ще дорогою. Пізніше вбитими знайшли Гершка та його маленького сина. Вижити під час Голокосту вдалося донькам Ейвенів – Марії (в заміжжі Кац) та Євгенії, а також Ариновичам – Софії (в заміжжі Вугман), Вікторії (в заміжжі Гройс) та Михайлові.
Після війни дехто з них оселився у США, хтось залишився в Україні й підтримував зв’язок зі своїми рятівниками.
У 1996 р. Яд Вашем визнав Федора та Ольгу Ковальчуків Праведниками народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека