Банк портретів / Кутнич Марія
Кутнич Марія
Марія Кутнич із дітьми Марією, Юрієм, Іваном та хворим свекром проживала в с. Великі Ком’яти на Закарпатті. Чоловік помер. Жінці доводилося важко працювати самотою, щоб прогодувати всю родину, однак вона прихистила в себе ще й єврейського юнака.
Єшуа Грінфельд був до війни вчителем у м. Дебрецен (Угорщина). У 1944 р., коли євреїв Угорщини почали зганяти в гетто, він вирішив повернутися додому, на Закарпаття, де жили його мати і старші сестри.
Невдовзі євреї Великих Ком’ят теж отримали наказ збиратися з речами. Єшуа благав рідних залишитись, але вони не схотіли. Сестра Естер домовилася зі своєю подругою і сусідкою Марією Кутнич, щоб та взяла юнака до себе. Наступного дня почалося вивезення. Мати Єшуа, сестри Естер та Хава виїхали – вони ще не знали, що прямують до табору Аушвіц.
Єшуа Марія заховала в погребі. Прогодуватися було дуже важко, але її діти порівну розділяли з ним їжу. Одна із сусідок дізналася про хлопця й погрожувала виказати його. Марія переселила свого підопічного з підвалу на горище, та попри все, залишила в себе. Після вигнання із краю окупантів Єшуа добровольцем пішов на фронт. Повернулася до села й Естер: з усієї родини в Аушвіці вижила тільки вона.
По війні Єшуа емігрував до Аргентини, і зв’язок із ним урвався, проте Естер і Шура, її донька, підтримували контакти з Марією. Шура згодом надіслала свідчення до Яд Вашему із проханням, щоб Марію Кутнич визнали Праведником народів світу.
Нагороду отримала 23 жовтня 2017 р. онучка рятівниці Надія Іванівна Юричко в Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Медаль та почесну грамоту Праведника народів світу вручав Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні пан Еліав Бєлоцерковські.
Златко Златанов
м. Київ
Національний Музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека