Банк портретів / Малишевська Віра
Малишевська Віра
Віра Малишевська з чоловіком проживала в м. Житомир. У 1941 р. їхньому сину Валентинові виповнилося два рочки. Через кілька місяців почалася німецько-радянська війна. Чоловік Віри пішов на фронт. Невдовзі жінка отримала на нього сповіщення про загибель.
Окуповано м. Житомир було 9 липня 1941 р. Кілька єврейських родин, Віриних сусідів, залишалися жити вдома до появи наказу окупаційної влади про переселення в гетто. Віра товаришувала із сім’єю Анатолія Бордаленка та Блюми Рахман. Відповідно до наказу єврейська родина з трьома дітьми – 13-річною Генею, 7-річним Сашею і новонародженим Митею змушена була покинути свою домівку. Восени Віра дізналася, що євреїв із гетто виводять колонами до лісу й розстрілюють. Жінка намагалася дізнатися про долю сусідів і одного дня пішла до їхнього, на той час уже розграбованого, будинку. На свій подив Віра знайшла там злякану Геню.
Дівчинка розповіла, що коли їх вели на розстріл, мама виштовхнула її з колони й наказала втікати. Геня не тямила, куди бігти, і з ляку примчала до свого колишнього дому. Віра Малишевська вирішила врятувати єврейську дівчинку й забрала до себе. Розуміла, що ризикує життям маленького сина, тож Геню переховувала в підвалі сусіднього зруйнованого будинку. Там було багато щурів, у пошуках поживи вони рискали підвалом і навіть хапали за пальці, але дівчинці доводилося терпіти. Іноді вона залишалася там на кілька діб. Уночі Віра приносила їй їжу та воду. Коли обстановка в місті ставала спокійнішою, Геня поверталася до будинку Малишевських, допомагала по господарству і гляділа маленького Валентина. Небезпека чатувала щохвилини, адже серед сусідів був поліцай, який, навіть не задумуючись, здав би обох окупаційній владі. Та, на щастя, все обійшлось, і після вигнання гітлерівців із м. Житомир Геня залишилася жити з Вірою. Із її родичів під час Голокосту не вижив ніхто.
Уже в дорослому віці, маючи свою сім’ю, Геня Соколовська матеріально підтримувала свою другу маму, а Віра доглядала Гениного сина.
У 2009 р. Яд Вашем визнав Віру Малишевську Праведником народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека