Банк портретів / Мельники Андрій, Ганна й Анастасія
Мельники Андрій, Ганна й Анастасія
Подружжя баптистів Андрія та Ганни Мельників мало невелике господарство у с. Сопачів Рівненської області. Андрій утратив обидві ноги внаслідок тяжкого поранення під час Першої світової війни.
Через рік після того, як район окупували німці, у вересні 1942 р., Мельники сховали в себе єврейського хлопчика Авраама Апельбойма. То був син знаного в окрузі торгівця Моше Апельбойма із с. Стара Рафалівка. Доки ліквідовували Старорафалівське гетто, Авраам тиждень переховувався в ньому, а потім зумів утекти. Хлопчина пройшов 20 км, перш ніж дістався будинку Мельників.
Андрій та його дружина, прийнявши хлопчину в себе, сховали його в сараї. Він провів там близько 10 днів, упродовж яких Анастасія, молодша дочка Мельників, щодня носила йому їжу й розповідала новини.
Допоміжна поліція, набрана з місцевого населення, постійно проводила обшуки в усьому регіоні, розстрілюючи кожного знайденого єврея.
Від Анастасії Авраам дізнався, що його батько, брат Шмуель та ще кілька одноплемінників утекли з трудового табору й ховалися в лісах. Хлопчик попросив свого рятівника спробувати зв’язатися з його сім’єю. Андрієві це вдалось, відтак Авраамів батько забрав сина до лісової схованки. Після того Мельники й надалі допомагали євреям, приносячи їм їжу до лісу й пускаючи переночувати. Вони вірили, що рятувати гнаних – обов’язок кожного доброго християнина.
Авраам, його батько та брат вижили й у 1946 р. емігрували до британської підмандатної Палестини. У 1990 р. вони відновили зв’язок із нащадками родини своїх рятівників.
28 червня 2000 р. Яд Вашем удостоїв Андрія та Ганну Мельників та їхню доньку Анастасію почесного звання «Праведник народів світу».
Надія Сімперович
м.Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека