Банк портретів / Минюк Панас та Василина

Дбати про своїх, рятувати чужих

Під час Другої світової війни Панас та Василина Минюки з донькою і сином мешкали на окупованій території в містечку Костопіль Рівненської області. Родина врятувала від смерті єврейського хлопчика Аріє Коплика, переховуючи його в своєму обійсті.

Аріє Лейб Коплик разом із батьками, Аароном і Малкою, братом Шмуелем та сестрою Лібі проживав у м. Березне Рівненської області. У червні 1942 р. всіх євреїв нацисти зігнали до гетто неподалік від міста. Аріє та брата забрали до трудового табору в Костополі. Через місяць усіх мешканців табору повели на розстріл. Аріє та ще кільком хлопцям удалося втекти до лісу. Аріє Лейб хотів повернутися до Березного, проте дізнався, що всіх євреїв міста знищили. Упродовж літа переховувався в лісі, подеколи виходили з нього, щоб здобути харчів. Одного разу зустрів знайомого чоловіка, який колись винаймав кімнату в його батьків під час навчання. Це був Юхим – молодший брат Панаса Минюка. Він пообіцяв хворому та знесиленому хлопцеві обладнати сховок на хуторі в брата. Панас та Василина відразу погодилися взяти Аріє до себе-вилікували, переховували його на горищі, в підполі або в хліві. Діти по черзі носили хлопцеві їжу. Навіть сусіди не здогадувалися, що родина переховує єврея.

Коли здалося, що небезпека минула, Аріє почав виходити зі схованки та допомагати по господарству. За кілька тижнів на родину хтось доніс. Місцева поліція влаштувала обшук. Хлопця схопили, але йому вдалося втекти. Панаса Минюка жорстоко побили. Згодом Аріє хотів повернутися до Панаса, проте за хутором ужзе стежили. Він змушений був переховуватися в навколишніх лісах.

Після вигнання нацистів із регіону, Аріє разом з тіткою та дядьком, яких також урятувала українська родина, виїхав до Польщі, а звідти – до Ізраїлю. Панас Фокович помер від тифу наприкінці війни, його дружина Василина Гордіївна упокоїлася в 1996 р.

У 2014 р. Національний Меморіал Катастрофи і Героїзму Яд Вашем посмертно визнав родину Минюків Праведниками народів світу. У червні 2016 р. у стінах Меморіального комплексу диплом отримала донька Праведників – Віра Панасівна Горлата. Церемонію нагородження організувало посольство Держави Ізраїль в Україні.

Тарас Городняк

м. Київ

Національний Музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека
  • commentКоментарі