Банк портретів / Минюк Панас та Василина
Минюки Панас та Василина
Під час Другої світової війни Панас Фокович та Василина Гордіївна Минюки з донькою і сином мешкали на окупованій території в містечку Костопіль на Рівненщині. Родина врятувала від смерті єврейського хлопчика Аріє Коплика, переховуючи його на своєму обійсті.
Аріє Лейб Коплик разом із батьками Аароном і Малкою, братом Шмуелем та сестрою Лібі проживав у с. Березне (нині – м. Березне Рівненської області). У червні 1942 р. всіх євреїв нацисти зігнали до гетто неподалік села. Аріє та брата забрали до трудового табору в Костополі. Через місяць усіх в’язнів табору повели на розстріл. Аріє та ще кільком хлопцям удалося втекти до лісу. Аріє Лейб хотів повернутися до Березного, проте дізнався, що всіх тамтешніх євреїв знищили. Упродовж літа переховувався в лісі, подеколи виходив звідти, щоб роздобути харчів. Одного разу зустрів знайомого чоловіка, який колись винаймав кімнату в його батьків під час навчання. Це був Юхим – молодший брат Панаса Минюка. Він пообіцяв хворому й знесиленому хлопцеві обладнати сховок на хуторі в брата. Панас та Василина відразу погодилися взяти Аріє до себе. Вилікували, переховували на горищі, під підлогою або в хліві. Діти по черзі носили втікачеві їжу. Навіть сусіди не здогадувалися, що родина переховує єврея.
Коли здалося, що небезпека минула, Аріє почав виходити зі схованки й допомагати по господарству. Та через кілька тижнів на родину хтось доніс. Поліція влаштувала обшук. Хлопця схопили, але він утік. Панаса Минюка жорстоко побили. Згодом Аріє хотів повернутися до Панаса, однак за хутором уже стежили. Він змушений був переховуватися в навколишніх лісах.
Після вигнання нацистів із краю Аріє разом із тіткою та дядьком, яких також урятувала українська родина, виїхав до Польщі, а звідти – до Ізраїлю. Панас Фокович помер від тифу наприкінці війни, його дружина Василина Гордіївна упокоїлася в 1996 р.
У 2014 р. Яд Вашем посмертно удостоїв Панаса та Василину Минюків звання «Праведник народів світу». У червні 2016 р. у стінах Національного музею історії України у Другій світовій війні диплом отримала донька Праведників – Віра Панасівна Горлата. Церемонію нагородження організувало посольство Держави Ізраїль в Україні.
Тарас Городняк
м. Київ
Національний Музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека