Банк портретів / М’ясникова Олександра

М’ясникова Олександра

Олександра М’ясникова з маленьким сином та матір’ю проживала в м. Гайсин на Вінниччині. Її чоловік від початку німецько-радянської війни перебував на фронті. 10 липня гітлерівці окупували м. Гайсин, і майже відразу почалося переслідування єврейського населення. Улітку євреям було наказано переселитися до гетто, яке організували на вул. Робітничій. Перший масовий розстріл окупанти влаштували 16 вересня, знищивши близько 1400 осіб в урочищі Белендійка. Друге масове вбивство відбулося через місяць. Загалом восени 1941 р. було страчено понад 4 тис. їхніх одноплемінників, розстріли тривали до травня 1942 р. Поблизу м. Гайсин був організований табір, де утримували тисячі євреїв, депортованих із Бессарабії та Буковини. Їх використовували як робочу силу для будівництва мосту на шляху до м. Вінниця та автошляху в м. Умань. Більшість цих невільників загинула під час робіт, решта – були розстріляні. На південний схід від м. Гайсин у лісі є місце страти й захоронення більш ніж 300 євреїв із Немирівського та Бершадського районів.

У дні масових розстрілів євреї намагались урятувати своїх дітей, звертаючись по допомогу до українців. Шестирічну доньку Оленку привела до своєї давньої подруги Олександри М’ясникової єврейка Зінаїда Шкрабій – попросила її заховати. Для сусідів Олександра придумала історію, що дівчинка – це її осиротіла племінниця, а Зінаїді допомогла з придбанням фальшивих документів, завдяки яким та виїхала на роботи до Німеччини. Повернулася в Україну Зінаїда в 1945 р. й до кінця життя була вдячна подрузі за врятоване життя доньки.

Під час окупації Олександра М’ясникова переховувала ще одну єврейську дівчинку – півторарічну Лідію Гольдшмідт. Її мама Марія Гольдшмідт, щоб урятуватися, приєдналася до партизанів, а донечку за порадою друзів підкинула до Олександриного будинку.

Обидві єврейські дівчинки вижили й, незважаючи на маленький вік, пам’ятали свою рятівницю. У 1990-х рр., дорослими, вони емігрували до США й одразу подали свідчення про її подвиг.

У 1995 р. Яд Вашем визнав Олександру М’ясникову Праведником народів світу.

Світлана Демченко

м.Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека