Банк портретів / Нестеренко Іван та Надія
Нестеренки Іван та Надія
Іван Нестеренко та його дружина Надія проживали в м. Херсон, разом із сином жінки від першого шлюбу. Їхніми сусідами й добрими приятелями була єврейська сім’я Донде: Майор, Сара і троє їхніх дітей. Із початком війни сина Надії, а також синів Донде призвали до армії. У період окупації Надія працювала двірником, а Іван – столяром у залізничному депо.
19 серпня 1941 р. до Херсона вступили німецькі війська, і вже у вересні всім євреям було наказано переселитися в гетто. Подружжя Донде з 11-річною дочкою Раєю не наважилось ослухатися наказу й покинуло свою квартиру, в яку більше не повернулося. Наприкінці вересня євреїв повели за місто, де на них уже чекали розстрільні ями. Колона йшла вулицями, і перехожі зупинялись, проводжаючи її очима. Усі вони – хто співчуваючи, а хтось і зловтішаючись – знали, що євреїв ведуть на смерть. Проходячи повз місцевих жінок, Сара штовхнула доньку до них, і та змішалася з натовпом. У розгубленості Рая побігла додому. Увійшовши у двір багатоквартирного будинку, де проживала її родина, – натрапила на сусіда, який зрозумів, що слід швидко вивести дівчинку з двору. Сусід Василь Зікаєв дуже хотів допомогти втікачці, але не міг заховати її в себе: його маленькі діти могли випадково виказати гостю. Тому, попередньо домовившись із Надією Нестеренко, потайки привів дівчинку до неї.
Надія та її чоловік Іван переховували Раю Донде впродовж усього періоду німецької окупації, аж поки 13 березня 1944 р. до міста вступила Червона армія. Раї дозволяли вільно ходити квартирою, але не наближатися до вікон, адже в цьому дворі її всі знали, і необережність могла обернутись арештом. Вхідні двері завжди були замкнені, і при будь-якому стуку дівча швидко ховалося до великої шафи. Якщо гості засиджувалися, доводилося сидіти там, скорчившись і боячись поворухнутися, по кілька годин.
Іван та Надія дбали про дівчинку як про власну дочку. Після визволення додому повернулися обидва її старші брати. Рая, однак, залишилася жити зі своїми рятівниками, які, заручившись згодою братів, у 1947 р. її удочерили.
10 лютого 2002 р. Яд Вашем посмертно удостоїв Надію Кучеренко (Нестеренко) та Івана Нестеренка почесного звання «Праведник народів світу».
Руслан Малиновський
м. Київ
Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека