Банк портретів / Перепелиця Юстина
Перепелиця Юстина
Українська родина Перепелиць та єврейська – Розенштейнів проживали по сусідству в м. Могилів-Подільський на Вінниччині. І дорослі, й діти були наздвичайно дружні, завжди разом відзначали сімейні та національні свята. В обох родинах підростало по одному сину й по дві доньки.
Коли почалася війна, чоловіки вирушили на фронт, а жінки з дітьми залишились у місті. Німецько-румунські війська окупували Вінниччину в період від 14 до 29 липня 1941 р. Територія регіону була розділена між Третім райхом та Румунією. Південно-західні райони по лінії Могилів-Подільський – Жмеринка – Бершадь були передані румунам і ввійшли до складу так званої Трансністрії із центром у м. Одеса. Убивства євреїв почалися з перших днів окупації. Учиняли їх переважно представники німецької поліції безпеки, а також німецькі й румунські солдати. Скажімо, 14 липня в с. Терешпіль було вбито 31 єврея, 15 липня в с. Яришів – 25, 19 липня в м. Могилів-Подільський – 60. Восени 1941 р. в райцентрі почалося масове знищення жителів єврейської національності. На міській території організували гетто. Туди зганяли євреїв із Румунії та Буковини, яких розстрілювали потім у селах неподалік.
Ривка Розенштейн із дітьми, як і всі її могилів-подільські одноплемінники, опинилась у тому гетто, а згодом була переміщена до концентраційного табору в с. Печера. У 1942 р. їй пощастило звідти втекти й повернутися до міста. Разом із нею врятувалися її сестра Іда Геллер із донькою Сонею, а також родичі Михайло та Мойсей Нуделі. Ривка попросила допомоги у своєї подруги Юстини Перепелиці.
Жінка радо відчинила двері домівки колишнім сусідам, нагодувала й викупала дітей. Ривці запропонувала в неї лишитися. Та вже за кілька тижнів по Розенштейнів прийшли місцеві поліцаї й забрали їх назад у гетто. Незважаючи на попередження, що наступного разу її покарають за допомогу євреям, Юстина мало не щодня навідувала Ривку та її дітей у гетто й підгодовувала чим могла, хоча й сама та її рідні жили дуже бідно. У 1943 р. під час епідемії тифу померла молодша донька Розенштейнів – Зоя.
Після війни Ривка з двома дітьми повернулася до свого будинку. Родина Перепелиць допомагала їй адаптуватися, налагодити нормальне життя. Єврейка завжди була вдячна Юстині за допомогу в скрутні часи.
У 1990-х рр. діти Ривки Розенштейн зі своїми сім’ями емігрували до Ізраїлю та США.
У 2001 р. Яд Вашем визнав Юстину Перепелицю Праведником народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека