Банк портретів / Романишин Федір
Романишин Федір
Удівець Федір Романишин з чотирьма дорослими дітьми проживав у с. Ступки на Тернопільщині. Під час нацистської окупації врятував єврейську дитину.
Восени 1942 р. на обійсті Романишиних з’явилася дев’ятирічна дівчинка й попросила їсти – за будь-яку роботу по господарству. Це була Янка Зборовер із м. Тернопіль, донька кравця. Її батьки були вбиті влітку під час ліквідації гетто, а сама вона втекла й поневірялася між селами. Федір відразу зрозумів, що ця дитина єврейська, але не став розпитувати й заборонив це робити своїм дітям. До війни Янка виростала в україномовному середовищі, тому швидко адаптувалася в новій сім’ї, допомагала пасти корів, поратися біля худоби. Федору вдалося зареєструвати дівчинку в сільській управі як родичку й разом із дітьми він опікувався нею до кінця гітлерівської окупації.
У 1945 р. на прохання Янки – відвіз її до м. Тернопіль. Там вона розшукала родичів, опісля переїхала з ними до Польщі, а в 1948 р. – до Ізраїлю.
У 1960-х рр. Янка Гідеон (Зборовер) розшукала родину Романишиних, відтак підтримувала дружні зв’язки з дітьми та онуками свого рятівника.
У 1993 р. Яд Вашем визнав Федора Романишина Праведником народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека