Банк портретів / Романчук Віра та Василь
Романчуки Віра та Василь
Спільні зусилля однієї громади здатні врятувати життя людей навіть в умовах війни та розрухи.
Коли пізньої осені 1941 р. дві дівчини зайшли до с. Друга Хінчанка (нині – район м. Житомир), це стало їхнім порятунком. Хана та Іда Голубчик шукали прихистку, і місцеві жителі порадили їм звернутися до подружжя Романчуків. У Віри та Василя щойно народилася дитина, і їм потрібен був помічник для догляду за немовлятком. Молоді батьки прийняли дівчат. Лише через кілька тижнів Хана та Іда призналися, що вони єврейки, які уникнули смерті. Однак Романчуки не злякалися небезпеки. Майже всьому селу було відомо, що втікачки живуть у них, а за переховування євреїв німці розстрілювали. Попри це, Василь і Віра вирішили зробити все для безпеки дівчат.
Чорні кучери сестер обрізали, їм дали новий одяг та імена – Галина й Ліда. Дівчата й надалі вільно ходили селом та допомагали Романчукам по господарству.
У 1942 р до Другої Хінчанки прийшов іще один єврей – Мойсей Рушайло. Загубивши зв’язок із рідними, він не знав, чи ті врятувалися. Притулок йому надавав у селі практично кожен по черзі. І хоча десятки людей знали, де він перебуває, ніхто не виказав його німецькій окупаційній владі. Певний час чоловік мешкав і на горищі Романчуків. Згодом – вирушив до Житомира, де знайшов сховок у будинку Семена Мальчевського, в якого й дожив аж до кінця 1943 р. Мойсеєві пощастило знайти дружину та сина, яких урятувала Анна Кролик
Хана й Іда ще кілька років залишались у родині Василя та Віри. Згодом вони знайшли свою тітку в Києві й вирушили до неї, але не перервали зв’язок із Романчуками. Їхнє спілкування тривало й після еміграції сестер до США.
Під час Голокосту вижило лише кількадесят житомирських євреїв. Більшість із них завдячує порятунком місцевому неєврейському населенню, яке виявилося готове ризикувати своїм життям заради ближнього.
Станом на 1 січня 2018 р. Праведниками народів світу було визнано 211 жителів Житомирської області. 29 із них здійснили свій подвиг власне в обласному центрі. Серед таких – подружжя Романчуків. 25 жовтня 1994 р. Яд Вашем удостоїв звання «Праведник народів світу» Віру Романчук, а ще майже через десятиліття її чоловіка Василя.
Катерина Барановська
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека