Банк портретів / Савчук Ольга та Марія

Савчук Ольга та Марія

Ольга Савчук та її 18-річна донька Марія проживали в с. Кормильча на Хмельниччині. Під час нацистської окупації вони переховували в себе єврейську дівчину Ганну Новожену.

Переслідування євреїв почалося відразу після зайняття області частинами Вермахту. До кінця серпня 1941 р. на її території окупанти провели майже 25 «акцій», під час яких стратили понад 31 тис. осіб. Упродовж травня – жовтня 1942 р. єврейське населення було винищено в більшій частині регіону. У с. Зіньків, звідки походила Ганна Новожена, в травні 1942 р. окупанти вбили майже 600 місцевих жителів єврейської національності. Із розстрільної колони 15-річну дівчину виштовхала мати, наказавши, щоб вона втікала. Ганна блукала навколишніми селами в пошуках їжі кілька днів, доки її випадково помітила поза с. Кормильча Ольга Савчук.

Разом із донькою жінка поверталася додому із с-ща Чемерівці. Зупинивши віз на узбіччі – покликала дівчину. Зацькований погляд і виснажена зовнішність тієї викликали співчуття. Марія запропонувала матері забрати подорожню додому. Доки їхали, Ганна розповіла свою історію, признавшись, що вона єврейка. Це не злякало Ольгу, яка твердо вирішила врятувати нещасну. Родина Савчуків переховувала дівчину на своєму обійсті, поки Ольга домовилася зі знайомою, яка працювала в німецькій конторі, і та виготовила фальшиві документи на ім’я Ганни Столарчук. Тоді порятовану представили сусідам як далеку родичку й вона вже могла вільно ходити селом. Марія навчила її християнських молитов та звичаїв, разом дівчата поралися по господарству.

Після вигнання нацистів у березні 1944 р. Ольга Савчук з’ясувала, що ніхто з Ганниних родичів під час Голокосту не вижив. Тож до заміжжя Ганна мешкала з Ольгою, яка називала її донькою.

У 1998 р. Яд Вашем визнав Ольгу та Марію Савчук Праведниками народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека