Банк портретів / Саранчева Валентина

Саранчева Валентина

Валентина Саранчева народилася в 1910 р. Із початком війни проживала з чоловіком Олександром та дітьми Ларисою і Сашею в Херсоні. У роки війни Олександр був на фронті й повернувся додому тільки в 1945 р.

Незабаром після початку окупації Херсона, 19 серпня 1941 р., Валентина стала свідком переслідування євреїв з боку окупаційної влади і знущань над ними. 7 вересня в Херсоні було створено єврейське гетто, а через два з половиною тижні його в'язні, близько 8 тис. осіб, були розстріляні за межами міста, біля с. Зеленівка.

Минуло ще кілька днів, і одного разу Валентина побачила дівчинку років дванадцяти, яка пасла козу за міською в'язницею. Валентина розпитала дівчинку, хто вона і звідки, і з'ясувала, що її звуть Женя Богуславська і що вона кругла сирота. Коза належала начальнику в'язниці, і Женя пасла її за його наказом, оскільки сама перебувала в ув'язненні, поки місцева поліція шукала інформацію про її походження.

Валентині захотілося допомогти дитині і вона звернулася до начальника в'язниці з проханням відпустити Женю до неї, нібито для допомоги по господарству, до встановлення її походження. Дозвіл було отримано, і Женя опинилася в родині Валентини Саранчевої.

Насамперед господиня викупала дівчинку, дала їй чистий одяг, нагодувала досхочу. Працювати її Валентина не примушувала і ставилася до неї по-доброму. Женя, побачивши таке ставлення до себе, зважилася відкрити Валентині свою таємницю: вона дійсно була єврейкою.

Почувши таке зізнання, Валентина обіцяла зробити все можливе, щоб врятувати Женю. Вона надійно сховала дівчинку, а потім вирушила до начальника в'язниці із заявою, що працівниця втекла. Через кілька тижнів Валентина спакувала речі, взяла Женю та своїх дітей і переїхала в с. Тимофіївка. Там їх ніхто не знав, і Женя жила з Валентиною під виглядом її старшої дочки.

Після звільнення від нацистів, у березні 1944 р., Женю знайшов її дядько, єдиний родич, що залишився живим. Женя поїхала до нього, отримала освіту, створила свою сім'ю. Все життя вона вважала себе боржницею Валентини.

3 листопада 2004 р. Яд Вашем нагородив Валентину Саранчеву почесним званням «Праведник народів світу».

Вікторія Костенко

м. Київ

Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека
  • commentКоментарі