Банк портретів / Стрілецька Дарія, Вороніна Віра, Черлецька Любов
Стрілецька Дарія, Вороніна Віра, Черлецька Любов
Дар’я Стрілецька з чоловіком та чотирма маленькими дітьми проживала в кримському с. Добрушине неподалік м. Євпаторія. По сусідству з ними мешкала Циля Шафранська з матір’ю та дітьми. Із початком німецько-радянської війни двох синів Цилі мобілізували на фронт, а три доньки – 20-річна Рива та маленькі Ганна й Раїса – залишилися з нею в окупації.
Крим був окупований 11-ю армією Вермахту наприкінці жовтня – на початку листопада 1941 р. «Остаточне вирішення єврейського питання» на півострові розпочалося з наказу євреям носити пов’язки із зіркою Давида та створення у великих містах «єврейських рад». Вони були посередниками між окупантами та єврейськими общинами й колективно відповідали за своєчасне виконання наказів окупаційної влади. Згодом проводилися реєстрація євреїв та конфіскація їхнього майна, після чого їх використовували на різних роботах і, зрештою, збирали у визначених місцях. Відтак євреїв вивозили безпосередньо до місць страти. Гетто в Криму були створені лише в м. Ялта, Джанкой та Алушта й діяли впродовж двох тижнів. Перші розправи над євреями, зафіксовані Надзвичайною державною комісією, відбулися на початку листопада 1941 р. Наймасштабнішою акцією в цей період стала страта в м. Євпаторія, куди їх зігнали з найближчих населених пунктів 21 листопада.
До с. Добрушине команда СД приїхала на початку грудня 1941 р. Упродовж кількох днів було розстріляно 22 місцевих євреїв, решту – 32 – знищили в січні – лютому 1942 р. Цилі з доньками у грудні вдалося втекти з місця страти й заховатися в сусідів Стрілецьких. Українська родина на кілька тижнів прихистила втікачів. Але німці та місцеві колаборанти почали обшуки, тому Цилі довелося перебиратися подалі від своєї домівки. Тоді єврейка звернулася до давньої подруги Віри Вороніної, яка з донькою та батьками чоловіка проживала в тому самому селі. До наступної хвилі облав утікачі залишалися на Віриному обійсті, а потім дісталися сусіднього с. Опань, оселившись у Любові Черлецької. Хоча й там згодом стало небезпечно.
До вигнання з півострова німецьких окупантів Циля з доньками переховувалася в степах. Її рятівниці по черзі приносили їжу й усе необхідне, періодично забираючи додому дітей.
Після війни Шафранські залишилися жити в Криму й підтримували дружні стосунки зі своїми рятівницями.
У 2000 р. Яд Вашем визнав Дарію Стрілецьку, Віру Вороніну та Любов Черлецьку Праведниками народів світу.
Світлана Демченко
м. Київ
Національний Музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека