Банк портретів / Топольняк Дарія
Топольняк Дарія
Дарія Топольняк проживала в с. Сорокотяжинці на Вінниччині. З початком німецько-радянської війни чоловіка мобілізували на фронт, і вона залишилася з маленькими дітьми: Ніною та Колею. Якось восени 1941 р., повертаючись із базару в смт Немирів (нині – м. Немирів), жінка зайшла до місцевої ворожки, щоб дізнатися про долю чоловіка, від якого не отримала жодної звістки від початку війни. Ворожка несподівано почала просити Дарію забрати із собою в село шестирічну Ганну Фрайзон. Кілька днів тому дівчинка стала сиротою. Усіх її родичів розстріляли 24 листопада під час «єврейської акції» в смт Немирів. Того самого дня жертвами нацистів стало понад 1400 немирівських євреїв. Ворожка знайшла малу в кущах, неподалік місця розстрілу, й шукала можливості вивезти її з міста.
Дарія пожаліла сирітку й забрала із собою. Удома ретельно переховувала, заборонила їй виходити на вулицю. Дівчинка поступово оговтувалася від пережитого, звикала до господині та її дітей, лише вночі плакала й згадувала про маму Фаню та братика Лева, які загинули на її очах. Якось дитину помітили сусіди, але Дарія завчасу вигадала легенду, що це донька її двоюрідної сестри, забраної на примусові роботи до Німеччини.
Після війни Дарія повезла Ганну знову до смт Немирів у надії, що хтось із родичів дівчинки вижив. І справді, згодом знайшлася тітка, а потім з армії демобілізувався Ганнин батько Леонід Фрайзон. Коли всі вони виїхали з смт Немирів, зв’язок між родинами розірвався. Лише у 2000-х рр. Ганна Фрайзон (у заміжжі Жидовецька) віднайшла контакти доньки своєї рятівниці – Ніни Топольняк.
У 2003 р. Яд Вашем визнав Дарію Топольняк Праведником народів світу.
Світлана Даценко
м. Київ
Національний музей історії України у Другій світовій війні
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека