Банк портретів / Трубенок Марія
Трубенок Марія
Марія Трубенок жила в с. Кошани Остерського району Чернігівської області. На момент початку німецько-радянської війни їй було близько 50 років. У вересні 1941 р. частини Вермахту захопили край, а наприкінці того самого року на порозі Маріїного будинку з’явилися Хава Готман та її 11-річна дочка Марія. Вони не були знайомі з господинею, але постукалися в надії, що їх пустять переночувати.
Марія побачила, що очі жінки й дівчинки повні страху, що їхній одяг не відповідає погоді, тож, пожалівши, запросила їх у свій дім і запевнила, що вони можуть жити в неї допоки їм буде потрібно.
Відтоді як Хава Готман та її дочка покинули рідне м. Житомир, їм довелося багато чого пережити. Після втечі вони попрямували до своїх родичів у м. Київ. Там їм пощастило уникнути долі більшості євреїв, які прийшли до Бабиного Яру. Серед загиблих в урочищі були Хавині батьки й усі родичі.
Коли жінка й дівчинка прийшли в с. Кошани, вони були на межі цілковитого виснаження. Готмани прожили в Марії Трубенок аж до кінця німецької окупації і покинули її дім тільки після того, як у вересні 1943 р. з області було вигнано нацистів.
Увесь цей час обидві користувалися вигаданими іменами. Хоч у них і не було документів, Марія не ховала їх від інших селян. Щоразу, коли Хаву допитували, щоб з’ясувати її справжнє походження, Марія Трубенок захищала свою підопічну і стверджувала, що вони родички.
Рятуючи єврейок, Марія Трубенок ризикувала власним життям, але віра підтримувала її. Жінка була певна, що Бог бачить усе, і це додавало їй рішучості. Після приходу Червоної армії Хава Готман із дочкою перебралася до Росії. Згодом вона відшукала свого чоловіка, батька маленької Марії. Обидві урятовані багато років по війні спілкувалися з Марією Трубенок і підтримували її матеріально.
7 лютого 1995 р. Яд Вашем удостоїв Марію почесного звання «Праведник народів світу». У січні 2020 р. її ім’я було викарбувано на меморіальній стелі в с. Кошани – на малій батьківщині. Її встановили поруч із пам’ятником жителям села, загиблим на фронтах Другої світової війни.
Сергій Рогожин
Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека