Банк портретів / Фоменко Вітольд

Фоменко Вітольд

Вітольд Фоменко народився в м. Луцьк у 1905 р. Дитинство провів неподалік від єврейського кварталу, спілкуючись із євреями, вивчив ідиш. Був учителем музики та перукарем, багато його учнів та клієнтів були саме євреями.

Після окупації Луцька та створення там гетто почав допомагати ув’язненим, приносив їжу, дрова, ліки для євреїв. Співчуваючи їхній біді, Вітольд Фоменко намагався підбадьорити їх: співав єврейських пісень, жартував та розповідав веселі історії. Перед ліквідацією гетто в м. Луцьк Вітольд Фоменко допомагав євреям залишити гетто на підставі підроблених документів. Вітольда Фоменка заарештували після того, як один із євреїв, котрому він допоміг, був заарештований гестапо та під час катувань видав його ім’я. Проте в Луцьку у Вітольда було чимало знайомих німецьких офіцерів, які були його клієнтами. Один із них звільнив його з-під варти за відсутністю складу злочину.

Фоменко рятував десятки євреїв, однак вижило лише 36 із них.

Після ліквідації основного гетто в Луцьку Вітольд Фоменко допомагав євреям трудового гетто. Він не лише забезпечував євреїв продовольством та ліками, а й переховував їх у християнських домівках по всьому місту.

Після закінчення війни Вітольд Фоменко одружився на одній із єврейських жінок, котру врятував від смерті. Разом із дружиною він переїхав до Ізраїлю.

Помер Вітольд Фоменко в 1961 р. У 1969 р. йому посмертно присвоєно звання «Праведника народів світу».

Волинський краєзнавчий музей

м. Луцьк

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека
  • commentКоментарі