Банк портретів / Юхнель Вікентій та Євгенія, Жиленко (Юхнель) Зінаїда
Юхнелі Вікентій та Євгенія, Жиленко (Юхнель) Зінаїда
До війни м. Кіровоград (нині – м. Кропивницький) було невеликим містечком, де євреї становили 14 % людності (близько 14 тис. осіб). Доки фронт був іще далеко, більшість із них евакуювалась, і до моменту окупації (4 серпня 1941 р.) там залишилася менш ніж половина єврейського населення.
Попри те що масові акції знищення розпочалися наприкінці серпня (коли до міста прибула зондеркоманда «4B» оперативної групи «C»), окремі облави відбувалися й раніше. Під час однієї з них у своєму будинку були заарештовані батьки Алли Грановської. Їй самій поталанило: встигла раніше помітити непроханих гостей і сховалася за дверми.
Коли все скінчилось, Алла вибралася з дому. У місті їй пощастило знову: вона зустріла подругу й однокласницю Зінаїду Юхнель, яка погодилася на певний час її сховати. Удома Зінині батьки Вікентій та Євгенія підтримали рішення доньки.
Грановська переховувалася в Юхнелів на горищі до весни 1942 р. Надалі версії подій розходяться. За першою, вона вирушила на пошуки вцілілих родичів, хоча цей варіант бачиться доволі сумнівним. Вірогідніший – другий. Оскільки дуже невеликі запаси їжі доводилося ділити на всіх, сім’я ледве перезимувала. Тому навесні 1942 р. подружжя Юхнелів почало шукати для своєї підопічної притулок в інших людей. Невдовзі Алла та Зінаїда мали зустрітися з чоловіком, який прихистив би втікачку в м. Одеса. Та дорогою їх перепинив патруль допоміжної поліції. Аллу затримали, а Зінаїді вдалося втекти й попередити свою сім’ю. Вважаючи, що їх викрито, Юхнелі переховувалися кілька днів поза домівкою.
Цікаво, що Грановській і цього разу трапився щасливий випадок: у поліції вона зустріла колишнього директора своєї школи, який працював там чиновником. Він упізнав дівчину, але не виказав – видав їй документи на ім’я Галини Ісаєвої. Проте Алла мусила того самого дня покинути місто.
Згодом, вона опинилася на роботах у Німеччині. Після війни – спробувала відшукати батьків, але марно. Відтак повернулася в м. Кіровоград і до того, як вийшла заміж, мешкала в Юхнелів. До моменту своєї смерті в 1956 р. Алла Грановська підтримувала дружні стосунки з родиною рятівників.
10 вересня 1999 р. Зінаїда Жиленко (Юхнель) і її батьки Вікентій та Євгенія Юхнелі були удостоєні звання «Праведник народів світу».
Олександр Мільков
КНУ ім. Тараса Шевченка
-
fingerprintАртефакти
-
theatersВідео
-
subjectБібліотека